Her kadının hayalinde genç yüz ifadeleri vardır. Kalkık kaşlar, sıkı ve belirgin yanaklar ve pürüzsüz dudaklar…Günümüzde yapılan estetik ameliyatlar ile hayalinizdeki genç yüz hatlarına ulaşmanız kolaydır. Peki ya ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri? Ameliyat olmadan da genç görünmek mümkündür. Ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri kişinin kırışıklarına göre seçilmeli, hastanın doğal yüz şeklini bozmamalıdır. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının en çok tercih edilme sebebi, uzun iyileşme sürecinin olmaması, her mevsime göre bir çözüm bulunuyor olması ve kişilerde doğal sonuç bırakmasıdır. Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri arasında en yaygın olanları botox, dolgu yöntemleri, PRP, iple yüz askısı ve Ulthera’dır.

Botoks

Botoks Botulinum toksininden meydana gelir. Botoks en çok yüz bölgesine uygulanıyor. Cilde sıkı ve formda bir hava vermek için siz de botoks yaptırabilirsiniz. Botoks’un etkileri kalıcı değildir. Yani botoks yaptırdıktan sonra etkilerini beğenirseniz 6 ayda bir Botoksu tekrarlamanız gerekiyor. Botoksu yüzünüzde gençlik etkisi görmek istediğiniz her bölgeye uygulayabilirsiniz. İki kaş arasındaki yatay derin çizgiler, göz çevresindeki kaz ayağı çizgileri, dudak çizgileri, alt yüz sarkması gibi problemler botoks ile çözülebilir. Botoks kasların gevşemesini sağlayarak hastaların yüzündeki sarkmaların toparlanmasına yardımcı olur. Botoks yüzdeki çizgilerin daha az görünür olmasını ve yüzün daha sıkı görünmesini sağlar.

Botoks minik iğnelerle ihtiyaç olan bölgelere uygulanır. Botoks yaptırdıktan sonra ilk 3 gün sudan uzak durmalı, saunaya girmemeli ve masaj yaptırmamalısınız.

İple yüz askı

Şöyle ellerinizle yüzünüzü yukarı doğru çekin ve aynaya bakın. Ne kadar da genç görünüyorsunuz, değil mi? İple yüz askı ameliyat olmadan genç ve sıkı görünmenize yardımcı olur. İple yüz askısı tamamen güvenilirdir. Yani iplerin kopması gibi bir durum söz konusu değildir. İple yüz askısı medikal ipler ile yapılır. İple şakak germe, iple kaş kaldırma gibi ameliyatsız estetikler size 1 ila 2 sene arasında gençlik etkisi kazandırır. Sürenin sonunda medikal ipler eriyerek vücuttan atılır. Dilerseniz tekrar iple yüz askısı yaptırabilirsiniz.

Fransız askı olarak bilinen bu yöntemde içi polyester dışı silikon olan medikal ipler kullanılır. Saç diplerinden ince kanüller açılarak ipler yerleştirilir ve yüz yukarı doğru kaldırılır. Mimiklerle uyumlu olan medikal ipler sayesinde estetik sonrası yüzde sahte bir ifade oluşmaz. Kilit askı yöntemi ciltteki ince çizgilerin pürüzsüz görünmesini sağlar, yüzü yukarı toparlar. Bu estetik işlemi 30 yaşından itibaren önerilir.

Dolgu yöntemleri

Yüz dolgusu, dudak dolgusu gibi yöntemler cildin daha genç görünmesine yardımcı olur. Çünkü yaşlanmayla birlikte deri altındaki yağ azaldığı için yüzde sarkmalar meydana gelir. Yüze yapılan yağ dolgusu sayesinde yüz tekrar genç günlerinde olduğu gibi dolgun ve dinç görünecektir. Yüze yapılan dolgu yöntemi için kişinin kendi vücudundan alınan yağlar kullanılır. Vaser Liposuction yöntemi ile alınan fazla bölgesel yağlar ayrıştırılarak yüzün zayıf yerlerine enjekte edilir. Dolgu yöntemi en çok alın, kaz ayağı ve elmacık kemikleri ve yanak kenarındaki derin çizgiler için kullanılır.

Dudak dolgusu ise hyaluronik asit bazlı dolgular kullanılmalıdır. Dudak dolgusu da dudak üzerindeki çizgilenmeler için yapılabilir. Dudak dolgusuyla yüzünüz daha çekici ve genç görünür. Dudak dolgusu 6 ay içinde eriyecektir, dilerseniz 6 ay sonrasında tekrarlayabilirsiniz.

PRP

PRP yani Platelet Rich Plasma-Platelet açısından zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. PRP kök hücre uygulamasıdır. PRP ile cilt gençleştirilir ve ciltteki leke ve akne izleri tedavi edilebilir. PRP yönteminde öncelikle hastadan 8 – 20 cc kan alınarak ayrıştırılır. Sonrasında ortaya çıkan kök hücre serum haline getirilir ve tekrar cilde enjekte edilir. PRP tedavisinden en iyi sonucu almak için 3-4 seans yani toplamda bir kürü bitirmeniz önerilir. PRP, derinin en doğal bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur. Cildin kolajen üretimini hızlandırır ve yaşlanmanın ortaya getirdiği etkileri yüzden siler.

Ulthera

Ulthera cilt gençleştirme uygulaması ultrason enerjisini kullanır. Cildin gençleşip daha parlak görünmesini sağlayan bu tedavi, ameliyatsız bir şekilde ciltte lifting etkisi sağlar. Ulthera başlığı ile derinin 3 – 4.5 mm altına yüksek ısı enerjisi gönderilir. Böyle cilt altında kontrollü termal hasar yaratılır. Deri, kendini tedavi etmek için kolajen üretimini hızlandırır. Bu da kişinin daha genç görünüp, bir anda yüzünde anti-aging etkisi yaratılmasını sağlar. Ulthera’yı bir kere yaptırmanız kalıcı sonuçlar elde etmeniz için yeterli olacaktır.