Derimiz, vücudun en büyük organlarından biridir. Vücudumuzu kaplayan ve dış etkenlerden koruyan derimize ne kadar iyi bakarsak o kadar sağlıklı olabiliriz. Cildimize özen göstermek ve cilt bakımı yaptırmak genel sağlığın en önemli adımlarından biridir. Cildimiz yüzümüzü ve vücudumuzu koruyarak adeta bir kalkan görevi görür ve dış etkilerin cildimize zarar vermesini engeller. Her ne kadar cildinize iyi baktığınızı düşünsek de günlük hayatımızdaki rutinler cildimizi direkt olarak etkiler.

Aşağıdaki etkenler genel cilt sağlığında önemli rol oynayabilir;

 • Bronzlaşmak ve direkt olarak Uv ışınlarına maruz kalmak
 • Sigara kullanmak
 • Solaryuma girmek
 • Uykusuzluk
 • Sıvı eksikliği
 • Yetersiz beslenme
 • Yaşlılık

Cilt sağlığınızı korumanın temelinde temizlik yatar. Cilt temizliği, cilt kalitesini koruyan en önemli adımdır. Cilt temizliği için sadece evde yaptığınız bakımlar yeterli olmaz, profesyonel bakımlar da gerekir. Profesyonel cilt bakımı yaptırmak, gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesine, kırışıklarınızın azalmasına, cildinizin sıkılaşmasına ve cildinizin daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Cilt bakımının ilk adımı

Cildinizin sağlıklı görünmesi ve yaşlılık sürecinin etkilerinin olabildiğince ertelenmesi için cilt bakımına özen göstermelisiniz. Eve gelir gelmez makyajınızı temizlemek, cilt yapınıza uygun kremler kullanmak cilt bakımının en önemli adımlarıdır. Bu adımların dışında;

 • Düzenli olarak cildinizi günde iki kez temizleyin.
 • Yağlı cildiniz varsa, temizledikten sonra bir tonik uygulayın.
 • Kuru cildiniz varsa nem içerikli kremleri tercih edin.
 • Ölü deriyi temizlemek ve cildinizi canlandırmak için hafta bir kere peeling yapın.

Günlük cilt bakım rutininizin yanı sıra, ihtiyacınıza uygun olarak profesyonel cilt bakımı yaptırmak cildinizdeki renk değişikliklerini düzenler, akne problemini tedavi eder, cildi sıkılaştırır, kırışıkları azaltır, pürüzleri giderir ve kolajen üretimini arttırır.

 

Hangi cilt bakımı bana uygun?

Cilt bakımı yaptırmadan önce mutlaka uzman bir hekim tarafından cilt analizi yaptırmanızı öneriyoruz. Cilt analizinden sonra cildinize hangi bakımların iyi geleceği uzman doktor tarafından belirlenecektir.

Kişinin cildinde kırışıklık, renk eşitsizliği ve lekelenme görünüyorsa, yeni nesil cilt bakımı OxyGeneo cilt bakımı önerilir. OxyGeneo cilt bakımı, cildi hafif dereceli bir şekilde soyarak cildin yenilenmesini sağlar. Oksijen teknolojisini kullanan bu cilt bakımı, cildin dış yüzeyini temizleyerek ölü hücrelerden arındırır. Cilt kendini yenileme sürecine girerek lekeleri ve ciltteki renk eşitsizliğini tedavi etme sürecini başlatıyor.

Cildinizde ki siyah noktalardan arınmak, derinlemesine temizlenmek ve ışıl ışıl parlamak için size HydraFacial cilt bakımını önerebiliriz. Yüksek vakum tekniği ile cildin derinlerindeki makyaj artıklarını, yağlanmayı ve siyah noktaları bile temizleyen bu cihaz, aynı zamanda kırışıklara da iyi geliyor. HydraFacial cilt bakımını bir hafta arayla 4 ila 6 seans arasında yaptırmalısınız.

Ergenlik döneminden kalan sivilce izleri ve lekelerle savaşıyorsanız sizin için en uygun cilt bakımı Dermapen olacaktır. Dermapen cilt bakımında vitamin, mineral ve hyalüronik asit ve leke tedavisinde kullanılan ilaçlar cilde enjekte edilir. Cildinize açılan ince kanallar aracılığı ile Dermapen kokteyli, cildinizin orta tabakasına ulaştırılır. Dermapen seansında cildinizdeki leke izleri tedavi edilir, aktif olan akneler ortadan kaldırılır. Dermapen aynı zamanda ciltteki kırışıklarla da savaşarak anti-aging özelliği gösterir.

 

Cildinizin yaşlanmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Yaşlanma, her insanın deneyimleyeceği olağan bir süreçtir. Yaşlanma durdurulamaz fakat yaşlanmanın etkilerini erteleyebilirsiniz. Cilt yaşlanmasını önlemenin en önemli yolu cildinizi güneşten korumaktır. Yoğun güneş ışınları cildinizde yoğun kırışıkların oluşmasına yol açar, ileri durumlarda cilt kanserine kadar ilerleyebilir. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmak cildinizi UV ışınlarından koruyacaktır. Bol sıvı tüketmek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak da cildinizin hızlı bir şekilde kırışmasını geciktirir.

Cildinizde kırışıklıklar oluşmaya başladıysa bunun da önüne geçebilirsiniz! Klasik cilt bakımı yaptırmak, cildinizi derinlemesine temizler ve cildinizde ki kırışıkları ve yaşlılık lekelerini tedavi eder. Düzenli olarak cilt maskesi yaptırmak da anti aging etkisi gösterecektir.

 

Cilt bakımından sonra nelere dikkat etmelisiniz?

Cilt bakımından sonraki ilk iki gün çok önemlidir. Cilt bakımından sonra cildiniz oldukça hassas olacağı için ilk iki gün dış etkenlerden cildinizi korumalısınız. Cilt bakımından sonra cilt temizliğinizi daha uzun süre korumak için temiz yastık kılıfı kuralına uymalı ve klasik havlu yerine kağıt havlularla yüzünüzü kurulamalısınız. Cilt bakımından hemen sonra makyaj yapmamalı, en az 24 saat beklemelisiniz. Cilt bakımı yaptırdıktan sonra cildiniz de kızarıklık oluşması normaldir. Bu nedenle özel günlerden en az 3-4 gün önce cilt bakımı yaptırmanızı öneririz.