Podoloji nedir?

Podos ayak logos bilim kelimelerinden oluşan ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Üniversitelerin meslek yüksek okullarının podoloji programından mezun kişilere Podolog denir. Podologlar kişilerin ayak sağlığının korunmasına, bakımına yönelik hizmetler sunarlar. Yapılan muayene sonrasında doktorun teşhisine ve yönlendirmesine göre kişilerin ayak bakım tedavilerini yaparlar. Koruyucu ve önleyici çalışan sağlık teknikerleridir.

Podolojik Bakım Nedir?

Podolojik bakımlar günlük yaşantılarında çeşitli sebeplerden yıpranmış ve bazı rahatsızlıklardan kaynaklı zarar görmüş ayaklarınızın ihtiyacı olan bakımlardır. Kişilerin ayaklarındaki deformasyonlara ve patolojik durumlara uygun yapılır.

Podolojik Bakım Nasıl yapılır?

Podolojik bakımlar Podologlar tarafından kişinin muaynesi ve bası analizi yapıldıktan sonra modern teknolojik cihazlar, steril aletlerle ayaklarınızın ihtiyacına yönelik uygulanan özel bakımlardır.

Yapılan uygulamalar nelerdir?

Medikal Ayak Bakımı

Ayakların muaynesi yapıldıktan sonra tırnakların kesimi, tırnak yüzeylerinin mekanik temizliği ve deride oluşan sertliklerin temizlenme işlemleri yapılır. Bu yöntemlerle tırnak etleri kesilmeden teknolojik cihazların yardımıyla gerekiyor ise alınmaktadır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabet hastalığı olan kişilerde  ayaklarda sorun olacak diye bir şart yoktur. İyi ve bilinçli ayak bakımı ile sağlıklı ayaklara sahip olmak mümkündür. Ayağın her türlü hasardan ve oluşan deformasyonlardan korunması için gerekli önlem, bakım ve eğitimin Podologlar tarafından hastaya verilmesi gerekmektedir.

Batık Tırnak Bakımı

Yalnış ayakkabılar, çeşitli spor ve dans aktiviteleri sonucunda meydana gelen ayakkabı vurması tırnakların yapısındaki bozulmaları cerrahi işleme gerek kalmadan ortoniksi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerdir.

Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Kullanılan ayakkabılara, düzenli olarak kullanılan ilaçlara ve travmalara bağlı olarak kalınlaşan tırnaklarınıza uygun biçimde teknolojik cihazlarla yapılan bir işlemdir.

Çatlak Topuk Bakımı

Ayak tabanlarındaki baskılar ve bu baskıların dağılımı, sürtünme ve basıçtan oluşabilecek sertleşmelerin ve kalınlaşmaların kuruluk sebebi ile oluşturduğu çatlakların teknolojik cihazlar yardımı ile acısız bir şekilde uygulanan bakımdır. Bakım sonrasında düzenli bakım, nemlendirme ve baskı koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.

Deforme Tırnak Bakımı

Ayakkabının içinde alınan darbeye uğramış tırnaklar, travmaya maruz kalan,  yalnış ayakkabı seçimine bağlı ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklardaki  bozuklukların düzeltilmesi ve tırnağın korunması işlemidir.

Mantarlı Tırnak Bakımı

İlgili uzman hekimin tanı ve teşhisine yönelik tırnakların mekanik temizliğinin yapılması ve hekimin verdiği ilaçların etkileşim süresini azaltan işlemdir.

Deri Serteşmesi Bakımı

Kullanıllan ayakkabıların yarattığı baskılardan, vücudumuzun ayak tabanında oluşturduğu baskıdan kaynaklanan ve bölgesel/ noktasal olarak basınçtan dolayı oluşan deri bölgelerindeki sertleşmelerin teknolojik cihazlarla yapılan bakımıdır.

Nasır Bakımı

Nasır bakımları ayaktaki baskılardan, fazla kilodan ve giyilen yalnış ayakkabılardan kaynaklanabilir. Nasır bölgelerinin mekanik temizliğinin yapılması ve basıncın olduğu yerlerinin korunması ve nasırların tekrardan oluşumları engellenmektedir.

Bu uygulamalar kimlere Yapılmalıdır?

Her yaş grubundan kişilere uygulanabilen ağrısız ve acısız işlemlerdir.
Özellikle Diyabetli Hastaların Bakımı,
Hamilelik Dönemi ayak bakımları

Geriatrik Ayak Bakımı,
Dansçı Ayak Bakımları,
Sporcu Ayak Bakımları periyodik olarak yapımalıdır.