Cilt bakımı denildiğinde akla ilk olarak kadınlar gelse de erkekler de cilt bakımına oldukça düşkündür. Erkekler için cilt bakımı yaptırmak en az kadınlar kadar önemlidir. Çünkü her gün tıraş olan erkeklerin cildi tahriş olur ve hassasiyetten dolayı kızarıklıklar meydana gelir. Eğer kişinin cildi akneli ise, tıraş olmak cildi daha fazla tahriş eder ve cilt üzerinde kalıcı hasarlar meydana getirebilir. Erkekler için cilt bakımı düzenli olarak yaptırıldığında etkili sonuçlar ortaya çıkar. Cilt daha sağlıklı ve aydınlık görünür. Cilt bakımından sonra daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm elde edilir.

Erkekler için cilt bakımı nasıl yapılır?

Sık sık tıraş olan erkeklerin cildi hassaslaşır. Doğru cilt bakımı yapılmadığı sürece erkeklerin cildi tahriş olur ve cilt dış etkenlere açık bir hale gelir. Tahriş olan cilt kontrol altına alınmazsa, bu süreç kıl dönmesine kadar ilerleyebilir. Bu nedenle erkekler için cilt bakımı oldukça önemli ve hassas bir konudur.

Erkeklerin cildi, kadın cildine göre daha kalın olduğu için düzenli temizlik ve bakıma ihtiyaç duyulur. Erkekler için cilt bakımında öncelikle kişinin cilt tipi belirlenir. Sonrasında cilde uygun ürünlerle cilt iyice temizlenir. Cildin ihtiyacı olan bakım maskesi sürülerek cilt sorunları tedavi edilir. Maskenin ardından nemlendirici takviyesi ile cildin daha sağlıklı görünmesi amaçlanır.

Erkek cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

Erkeklerin cildi kadınlara göre daha yağlıdır. Bunun iki sebebi vardır; Erkeklerin cildi kadınlara göre daha kalındır ve hormonal sebeplerden ötürü deri altında daha yoğun bir yağ üretimi vardır. Yağlı ciltler de gözenek problemi de ortaya çıkar. Erkeklere yapılan cilt bakımında öncelikle gözenekler derinmelesine temizlenerek cildin fazla yağdan arınması sağlanır.

Düzenli cilt bakımının yanı sıra erkekler mutlaka güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmalıdır. Yaşlanma çizgilerinin önüne geçmek için anti aging kremler kullanmalı, cilt tipinize uygun nemlendiricileri hem gündüz hem de gece sürmelisiniz.