Hassas ve akneli ciltler, bakımı en zor cilt tiplerinin başında gelir. Hassas ciltler, tahriş olmaya daha meyilli, kimyasal maddelere daha hassas ve kozmetik ürünlere daha duyarlıdır. Hassas ciltler yeni ürün denediğinde kızarıp, kolayca tahriş olabilirler. Bunun sebebi, hassas ciltlerde bariyer bozukluğunun olmasıdır. Bariyer bozukluğu sebebiyle sinir uçları savunmasızdır ve sinirsel tepkiler diğer cilt tiplerine göre daha fazladır.

Hassas cilt derisinde kan damarları cilt yüzeyine yakındır. Bu yüzden herhangi bir hassasiyet, kan damarlarının genişlemesine yol açabilir. Kan damarlarının genişlemesi kişilerin cildine kızarıklık ve renk değişikliği olarak yansır.

Hassas cilt bakımında nelere dikkat edilir?

İlk olarak kişi cildinin hassas olduğundan emin ise (uzman tarafından netleştirilmiş ise) cilt yapısına uygun olan doğru ürünler seçmelidir. Doğru ürün kullanımı cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Hassas ciltler tüm tahriş edici içeriklerden uzak durmalıdır. Kimyasal içeriği fazla olan ve alkol içeren ürünler kullanmamalılar. Cildi soyan ve kurutan içerikli ürünlerden ve partiküllü scrublar ve peelinglerden kaçınmalıdırlar.

Özellikle yazın güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamalı, çıkılması gerekli ise yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kullanmalıdırlar. İçeriğinde AHA ve BHA olan ürünler kullanmamalı, ihtiyaç durumunda mutlaka cilt doktoruna görünmelidirler.

Hassas ciltler hangi ürünleri kullanmalı?

Hassas cilde sahip olanlar ciltlerini temizlerken su yerine temizleme sütü tercih etmeliler, köpüren temizleyiciler yerine köpürmeyen jel formda ürünler kullanmalılar. Parfüm içermeyen dermo kozmetik ürünler kullanmalılar. Hassas ciltler içerisinde asit bulunan tüm ürünlerden kaçınmalıdırlar. Asitler cildi kuruttuğu için ciltlerinde reaksiyona sebep olabilir. Kimyasal içerikler yerine, bitkisel içerikli, cildi sakinleştirip, yatıştıran ürünler kullanmalıdırlar.

Hassas cilde uygun ürünler

Lipit besinler içeren, cilt bariyer fonksiyonunu tamir edecek ve cilt yapısını güçlendirecek maddeler içeren ürünler tercih edilmeli. Bu maddelerin başında fosfolipitler, yağ asitleri, peptidler ve kolesterol yer alır.

Silikon içerikli ürünler tercih edilebilir. Cilt yüzeyinde yapay ve koruyucu oluşturacağı için cildi dış etkenlere karşı koruyacak ve bariyer fonksiyonunun kendisini doğal olarak yenilenmesine yardımcı olur.

Güneş hassas ciltlerde koruma lipitlerinin azalmasına neden olur. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce mutlaka 50 SPF güneş kremi kullanmalısınız.