Ergenlik döneminde sivilce ve akne problemi kişilerde yaygın olarak görülebilir. Ergenlik döneminin getirdiği psikolojik değişimin üzerine sivilce ve akne probleminin gelmesi kişilerde özgüven eksikliğine ve depresyona sebep olabilir. Ergenlik döneminde özellikle yağlı ciltlerde gözeneklerin genişlemesi, sivilceler, renk eşitsizliği ve kızarıklık problemleri görülebilir.

Bu cilt problemleri teen cilt bakımı ile tedavi edilerek, pürüzsüz bir yüze sahip olabilirsiniz. Sivilce ve akne problemleri  uzman eşliğinde çeşitli profesyonel serum, maske ve cihazlarla tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Cilt teşhisinden sonra başlanan bu bakım ile cilt problemleriniz en aza indirgenir ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmak çok daha hızlı olur.

Sivilce neden oluşur?

Sivilce, cildin yağ oranın yüksek olduğu yerlerde belirir. Yağlı ciltlerde, yağ dokusu düzenli olarak temizlenmediğinde yağ kanalları tıkanır ve mikrobik oluşumlar ortaya çıkar. Yağ kanallarının tıkanmasıyla cilt yüzeyinde iltihaplı, kırmızı sivilceler meydana gelir. Yüzde çıkan sivilceler düzenli olarak tedavi edilmediğinde iz bırakmaya meyillidir. Sivilcelerinize dokunmamalı mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Yağlı bir cildiniz varsa cildinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Temizlerken hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini ve ne sıklıkta ürün kullanmanız gerektiğini uzman eşliğinde belirleyebilirsiniz.

  • Folikül etrafını (kılın oturduğu yapı) kaplayan hücrelerin fazlalaşması ile dışa açıklığı olan porun tıkanması
  • Sebase bezlerin yağlı salgılarının artması
  • Propionibacterium acnes olarak adlandırılan iltihap etkeni bakterinin varlığı
  • Vücuttaki iltihabi aktivite

Akne oluşumunun önemli bir nedenide genetik yapıdır.

Kil maskesi nedir?

SkinCeuticals Clarifying kil maskesi, tıkalı gözenekleri temizlemek, sivilceleri tedavi etmek ve yağ üretimini dengelemek için doğal toprak killeri ve botanik maddeleri kullanır. Maskenin içindeki bitki özleri ve mineraller cildi sakinleştirir, yatıştırır ve besler. Kil maskesinin içeriğindeki % 5’lik bir hidroksi asit karışımı, ölü ve donuk cilt hücrelerinin cildi besleyerek cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kaolin ve bentonit killeri cildinizi pürüzsüz, saf ve sağlıklı bir hale getirmek için fazla yağı emer, yağdan dolayı cildin parlamasını engeller.

Kil maskesi kimlere uygundur?

Yağlı ciltlere, geniş gözenekli ciltlere, akne problemine, ciltteki ince çizgilere, siyah noktalara ve kırışıklara kil maskesi iyi gelir. Eğer cilt tipiniz yağlı, karma veya normal ise kil maskesi size çok iyi gelecektir. Cildiniz fazla yağ ve kirden arınacak, daha pürüzsüz görünecektir.

Kil maskesi içeriği: Dimetikon, Laktik Asit, Glikolik Asit, Malik Asit, Bitkisel Özler, Aloe Vera, Alfa Hidroksi Asitler, Uçucu Yağlar, Titanyum Dioksitten meydana gelir.